Odkryj, jak refabrykacja ekranu może być ekonomicznym i efektywnym rozwiązaniem dla uszkodzonego wyświetlacza Twojego smartfona lub tabletu!
Ekran jest podstawowy element budowy każdego smartfona oraz tabletu. Mimo że wykorzystywana obecnie zaawansowana technologia pozwala nam stosować coraz to lepsze rozwiązania z zakresu m.in. jakości obrazu, czy czułości, to jednak wciąż wystarczy niefortunne uderzenie lub upadek z niedużej wysokości, aby nasz wyświetlacz uległ uszkodzeniu. Zamiast wymieniać panel na nowy, warto zainteresować się refabrykacją. To metoda duża tańsza, a przy tym zachowująca oryginalny wyświetlacz.
Czym jest refabrykacja/regeneracja ekranu?
Ogólna definicja tego pojęcia wskazuje, że przez refabrykację należy rozumieć przywrócenie właściwości użytkowych częściom używanym, tak, aby wyglądały one jak nowe. Odnosząc to jednak bezpośrednio do wyświetlacza w smartfonie, refabrykacja jest wymianą szkła ochronnego na oryginalnym panelu. Co jednak ważne, wymianie nie ulega cały moduł, a jedynie jego zewnętrzna, stłuczona lub popękana warstwa.
Refabrykacja wyświetlacza i jej główne zalety
Uszkodzona szybka należy do jednych z najczęstszych awarii, z jaką zjawiają się u nas Klienci. Decyzja o refabrykacji, a nie wymianie całego modułu na nowy to rozwiązanie, którego nie będziesz żałować z kilku zasadniczych względów.
- Refabrykacja to dużo tańszy sposób naprawy rozbitego wyświetlacza. W niektórych przypadkach oszczędności te mogą sięgać nawet 50%.
- Zachowujesz swój oryginalny wyświetlacz, ponieważ wymianie podlega tylko jedna, zewnętrzna część.
- Efekty po refabrykacji są takie same jak w przypadku wymiany całego ekranu, czyli idealne.
W E-masters dysponujemy odpowiednim zapleczem do wykonania tego typu naprawy. Refarbykacja jest przeprowadzana z wykorzystaniem profesjonalnych narzędzi, dlatego też gwarantujemy, że Twój telefon będzie wyglądać jak nowy.
Proces refabrykacji, czyli jak przebiega naprawa ekranu
Refabrykacja nie jest metodą, którą można wykonać samodzielnie w warunkach domowych. Nawet jeśli dysponujesz odpowiednią wiedzą o tym, jak przeprowadzić taką naprawę, wciąż konieczne jest posiadanie specjalistycznego sprzętu, umiejętności i zręczności. Jeśli zależy Ci na satysfakcjonujących efektach, dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie oddanie telefonu do zaufanego serwisu.
Wykonanie refabrykacji to proces kilkuetapowy. Zaczynamy od zdemontowania ekranu z ramki/korpusu. Następnie przystępujemy do czynności podstawowej. Jest to rozwarstwienie panelu, czyli rozdzielenie wyświetlacza właściwego od panelu dotykowego lub szybki. W zależności od rodzaju ekranu wykorzystujemy do tego molibdenowy drut o określonej grubości lub separator kriogeniczny.
Po rozdzieleniu warstw konieczne jest dokładne usunięcie pozostałości specjalnego kleju OCA lub LOCA, a także resztek pękniętego szkła. Kolejne czynności to oddzielenie polaryzatora oraz ponowne czyszczenie ekranu. Gdy wyświetlacz zostanie odpowiednio przygotowany, pokrywamy na nowo ekran lub szybkę klejem OCA, a następnie laminujemy moduł w próżniowo-ciśnieniowym laminatorze LCD. Pozostałe bąbelki usuwany w autoklawie, czyli specjalnej komorze, która wykorzystując odpowiednią temperaturę i ciśnienie powoduje, że wszystkie elementy łączą się ze sobą. Na koniec ponownie montujemy ekran do telefonu.