
Cichy głośnik, mikrofon, buzzer – jak poradzić sobie z tym problemem?
Dlaczego warto rozpocząć naprawę od czyszczenia?
Komponenty dźwiękowe w sprzętach elektronicznych są jednymi z elementów o zwiększonej podatności na uszkodzenia. Może dojść do nich na wiele sposobów – w wyniku wstrząsu, uderzenia, czy upadku. Przeważnie jednak główną przyczynę zakłóceń w ich działaniu stanowią nie usterki mechaniczne, a zbierające się na przestrzeni miesięcy lub lat zabrudzenia. Gromadzą się one w małych oczkach siateczki i są częstym problemem nowoczesnych urządzeń. Zwiększone ryzyko osadzania się kurzu w odniesieniu np. do telefonów występuje wtedy, gdy regularnie trzymamy je w kieszeniach spodni lub kurtek.
Jak Czyścić Komponenty Dźwiękowe w Urządzeniach Mobilnych?
W większości przypadków cicho działający głośnik można naprawić w prosty i szybki sposób, podczas standardowej procedury czyszczenia. I to właśnie od tej czynności powinniśmy zacząć. Nie dajmy się od razu naciągnąć na wymianę całej siateczki z głośnikiem, ponieważ najpewniej, zwykłe przeczyszczenie wystarczy, aby nasz głośnik lub mikrofon zaczęły działać poprawnie.
Jak powinno czyścić się komponenty dźwiękowe w urządzeniach mobilnych? Pamiętajmy, aby nie dmuchać w nie sprężonym powietrzem, a wysysać zanieczyszczenia pompką próżniową (tzw. tryb ssania). Jest to metoda w pełni bezpieczna, szybka i skuteczna. Unikajmy również dmuchania ustami bezpośrednio w kratkę, ponieważ wilgoć znajdująca się w wydmuchiwanym powietrzu może dodatkowo pogorszyć stan naszego głośnika.
Wady wymiany głośnika na nowy
- Generuje większe koszty.
- Zajmuje więcej czasu.
- Grozi utratą gwarancji od producenta, ponieważ chcąc wymienić głośnik, musimy rozebrać urządzenie.