Wykorzystanie nowoczesnych smartfonów zdecydowanie wykracza dzisiaj poza standardowe funkcje komunikacyjne. Ogromne możliwości, jakie dają nam telefony, stwarza również pewne zagrożenia. Jeśli zapomnimy o kopii zapasowej, w jednej minucie możemy utracić najważniejsze dane z kilku miesięcy, a nawet lat. Dla wielu to właśnie utrata informacji jest dużo gorsza niż utrata samego urządzenia. W tym artykule pokażemy, jak wykonać backup na najpopularniejszym systemie mobilnym – Androidzie.
Jak wykonać kopię zapasową?
Aby wykonać backup danych i ustawień na urządzeniach z Androidem, pierwsze, co musimy zrobić, to utworzyć bezpłatne konto Google. Po wejściu w ustawienia systemu > Google możemy sprawdzić, czy mamy włączoną opcję tworzenia kopii zapasowej. Jeśli nie, klikamy Utwórz kopię zapasową i zaznaczamy Włącz. W zależności od zastosowanego interfejsu oraz wersji systemu, miejsce, w którym opcja ta będzie dostępna może się trochę różnić. Kopia zapasowa Google pozwala na utworzenie dodatkowej wersji kontaktów, poczty, kalendarza, zapisanych sieci WiFi, ustawień telefonu i aplikacji oraz tapet.
Do wykonania kopii zdjęć oraz filmów musimy wykorzystać natomiast aplikację Zdjęcia Google. Najczęściej będzie ona zainstalowana domyślnie na telefonie. Jeśli nie, możemy pobrać ją za darmo ze sklepu. Już przy pierwszym uruchomieniu zostaniemy zapytani o utworzenie zapasowych plików. Po włączeniu funkcji rozpocznie się ich przesyłanie na dysk Google. Standardowe ustawienia tej aplikacji samodzielnie zapisują zdjęcia i filmy na dysku.
Dedykowane programy do backupu
Do wykonania backupu możemy wykorzystać narzędzia uniwersalne, jak i dedykowane programy, oferowane przez producentów urządzeń mobilnych. Zaczniemy od przedstawienia drugiej z możliwości. Oto najpopularniejsze z nich:
- Smart Switch – Samsung
Dzięki oprogramowaniu Smart Switch możemy w prosty i szybki sposób przenieść wszystkie dane: kontakty, zdjęcia, filmy, muzykę, pliki, czy notatki na nowe urządzenie Galaxy. Zmiana ta jest możliwa również w przypadku przejścia z innego systemu operacyjnego.
- HiSuit – Huawei
Oprogramowanie HiSuit umożliwia ogólne zarządzanie danymi oraz tworzenie kopii zapasowej bezpośrednio z poziomu komputera. Narzędzie pozwala ponadto przywrócić system oraz zaktualizować go do nowej wersji. Aplikacja jest dostępna zarówno dla komputerów z systemem Windows, jak i Mac.
- Xperia Companion – Sony
Xperia Companion to program przeznaczony do zarządzania urządzeniami Sony Xperia. Funkcje, jakie oferuje to tworzenie kopii zapasowej i przywracanie danych, aktualizacja oprogramowania, czy przenoszenie zawartości między smartfonem a komputerem. Co jednak ważne, dla smartfonów Xperia z roku 2019 i nowszych do tworzenia kopii zapasowej wykorzystuje się tylko dysk Google.
Narzędzia uniwersalne – backup na chmurę
Do utworzenia backupu na urządzeniu z systemem Android stworzone zostały również inne aplikacje. Najpopularniejsze z nich to:
- Helium – App Sync and Backup
- My Backup
- Dr.fone Backup&Restore
- Titanium Backup (dla Androidów z rootem)
Jednym z uniwersalnych narzędzi do wykonywania backupu jest dziś oczywiście także chmura, którą można przyrównać do Dysku Google lub Microsoft OneDrive. To zdecydowanie najpopularniejsze i najwygodniejsze z dostępnych rozwiązań, ponieważ nie wymaga od nas żadnych dodatkowych urządzeń w postaci zewnętrznego dysku, czy komputera. Backup na chmurę pozwala na proste i sprawne tworzenie harmonogramów kopii zapasowej, a nawet zautomatyzowanie całego procesu. Gromadzone w ten sposób dane są przy tym bezpieczne i szyfrowane, co zapewnia algorytm AES-256. Możemy uzyskać do nich dostęp z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie. Jedyne, czego będziemy potrzebować, to połączenie z siecią.