Czyszczenie laptopów

laptop

Każdy, kto posiada przenośny komputer, wie, że ma on dwóch największych wrogów – kubek kawy i kurz. Kiedy jednak efekty wylania płynu na laptopa widoczne są od razu, to zanieczyszczenia w laptopie potrafią gromadzić się tygodniami czy nawet miesiącami. Objawia się to przede wszystkim wzrostem temperatury na takich podzespołach jak procesor czy karta graficzna.

Z początku jednak nie każdy może na to zwrócić uwagę – najczęściej orientujemy się, że coś jest nie tak, w momencie, gdy sam komputer staje się bardzo gorący (czasem aż nie do zniesienia) lub też z chwilą pojawienia się awarii wynikającej z przegrzania. Dlatego też raz na jakiś czas warto dokonać odpowiedniego czyszczenia laptopa. Aby jednak wykonać tego typu konserwację poprawnie, warto zwrócić się do profesjonalistów.

Dlaczego należy czyścić laptop?

Jak wspomnieliśmy wcześniej – zapychający się układ chłodzenia przestaje być wydajny i stopniowo rośnie temperatura na najbardziej newralgicznych częściach notebooka. To zaś wiąże się z tym, że rośnie ryzyko nie tylko przepięć i przepaleń, ale nawet wystąpienia mini pożarów. Niektórzy użytkownicy laptopów, którzy trzymają swój sprzęt na kolanach, doznają również poparzeń.

Uszkodzenie układu graficznego czy procesora często wiąże się z kosztownymi naprawami – w większości laptopów są one trwale zespolone z płytą główną, przez co wymiany wymaga niemal cała elektronika, co potrafi przekroczyć wartość samego komputera. Dlatego też warto po prostu oddać swojego laptopa do czyszczenia profesjonalistom, którzy go rozłożą na części i dokładnie usuną kurz, zamiast cierpieć z powodu dużego wydatku na wymianę podzespołów.

Czemu chłodzenie przestaje działać?

Wentylator zastosowany w laptopie rzadko kiedy posiada zabezpieczenie przed „zassaniem” zanieczyszczeń z otoczenia, w tym też kurzu. Ten zaś dostaje się do radiatora – dużego, metalowego elementu, który odprowadza ciepło z poszczególnych podzespołów. Jego wylot jest zbudowany z cienkich blaszek i rowków między nimi, przez które przepływa powietrze odprowadzane na zewnątrz laptopa. Tam też najczęściej osadza się kurz. Z czasem może dojść do tego, że w radiatorze powstają gęste, podobne do filcu, zatory, tym samym zostaje zakłócone wyrzucanie gorącego powietrza, które kumuluje się i zaczyna rozchodzić po całym laptopie. To zaś jest bezpośrednią przyczyną wielu awarii.

Jeśli nie chcesz utracić danych albo też narażać się na uszkodzenie komputera w wyniku przegrzania – zgłoś się do E-Masters. Nie tylko oczyścimy Twój komputer, ale nałożymy też odpowiednie pasty termoprzewodzące, dzięki czemu ciepło z podzespołów będzie lepiej odprowadzane.